68678. NAKTERHUS mässing plakettmärkt "Viking" med kompass Sestrel. 1900-tal.
Nakterhus, båda brännare kvar, med plakett märkt "Registred Trade mark Viking", tot höjd ca 48,5 cm.
Kompass märk Sestrel.
Slitage och skador. Glas till nakterhus saknas. Bucklor.