679608. HEKTOGRAF, Original Schapirograph, 1900-tal.
En tidig kopieringsapparat i trälåda
Bruksanvisning medföljer
Längd 56, bredd 27, höjd 12,5 cm
Proveniens: Strängnäs museums föremålssamling, Sundby.
Ej funktionstestad då tillbehör saknas, trälåda med repor och märken.