GOLVVAS, porslin, Kina, 1800-talets andra hälft.

67911. GOLVVAS, porslin, Kina, 1800-talets andra hälft.

Balusterformad, genombrutna djurformade handtag, rikt bemålad i polykroma emaljfärger av blommor, reserver med figurscener.

Höjd 64,5 cm.

Mindre bränningskada vid mynning, lagning på handtag och mindre avslag på undersida samt smärre slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 64,5 cm.

Antal besök: 1 803