67911. GOLVVAS, porslin, Kina, 1800-talets andra hälft.
Balusterformad, genombrutna djurformade handtag, rikt bemålad i polykroma emaljfärger av blommor, reserver med figurscener.
Höjd 64,5 cm.
Mindre bränningskada vid mynning, lagning på handtag och mindre avslag på undersida samt smärre slitage.