67789. BROSCH, förgyllt silver med plique-a-jour, tidigt 1900-tal.
Förgyllt silver med plique-a-jour samt lila imiterad sten.
Nållås stämplad med svensk kontrollstämpel samt 800.
Längd ca 3,5 cm. Höjd ca 2 cm.
Saknar dekorer, trolige i form av pärlor. Slitage.