66163. BORDSPENDYL, Louis XV-stil, Frankrike, 1800-talets andra hälft.
Förgylld brons. Uret flankerat av puttis på vardera sida. Bemålade porslindelar med b al figurscener. Sannolikt Sevres porslinsfabrik. Urverket märkt "Leroy & Fills Paris". Höjd 54 cm.