65469. SKRIVBYRÅ, nyrenässans, sent 1800-tal.
Fanerad i valnöt och rot. Dekorerad front med pilastrar. Fem lådor och nedfällbar klaff med bakomliggande lådor och skrivplats. Längd 92, bredd 52, höjd 154 cm.
Bruksslitage, smärre fanerskador och sprickbildningar.