FAT samt KANNA, porslin, Meissen, Rauenstein, 1800/1900-tal.

63864. FAT samt KANNA, porslin, Meissen, Rauenstein, 1800/1900-tal.

Fat med dekor av lökmönstret, Meissen, diameter 18,5 cm.
Kanna med tappkran, lökmönstret, Rauenstein, 1800-talets andra hälft, höjd 20,5 cm.

Obetydligt slitage, kannans lock saknar knopp.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 651