63818. TESERVIS, 31 delar med tillhörande KNIVAR, 12 st, Meissen, 1900-tal.
12 koppar med fat, koppens diameter 8,5 cm.
14 assietter med gallerkant, diameter 20,5 cm.
Runt fat med gallerkant, diameter 27,5 cm.
Tekanna med tillhörande sil, höjd 14 cm.
Gräddkanna, höjd 12 cm
Sockerskål, 11,5 cm.
Bricka, 40 x 40 cm.
12 knivar med skaft i porslin, blad märkta J.A.Henckels Solingen, längd 21,5 cm. (3 knivar med lagade skaft medföljer.
Obetydligt slitage, nagg, gräddkanna med avslag på en fot, ett tefat med större nagg samt spricka, fyra knivar med spricka.
Gräddkanna, höjd 12 cm
Sockerskål, 11,5 cm.
Bricka, 40 x 40 cm.