Blandade träslag av bland annat lönn, björk och rot mot botten av palisander. Dekorinslag av pärlemor. Inläggning komponerad och signerad Ivar Johnsson föreställande Ovidius metamorfoser. Brännmärkt Hj.J. samt märkt "Gåva av Sveriges Urmakareförbund 1941". Höjd 200 cm.
Proveniens: Statens Hantverksinstitut
Litteratur: Tarukoski, Anna Sofia; Snickarmästare Hjalmar Jackson, Carl Malmsten CTD Linköpings Universitet 2007, bild sid 54.
Fanerbortfall/skador, slitage, blekt. Pendel med skador.
#Kvalitetsauktion våren 2013 - Modernt & Klassiskt
Auktion 27 maj med start 13:00.
Visning dagligen 18-26 maj vardagar 11:00-18:00 lör-sön 11:00-15:00
Förhandsbud kan registreras fram till 12.00 auktionsdagen.