61814. KERAMIKFÖREMÅL, 5 delar, bl.a. Berndt Friberg, Gustavsberg.
Fat, Arabia, tillbringare, skål samt tekanna, Gunnar Nylund, Rörstand samt vas, Berndt Friberg, Gustavsberg.
Vas, Berndt Friberg med lagning samt tekanna, Gunnar Nylund med lagat knopp. Fat, Arabia med smärre nagg.