GUNNAR PERSSON. ( Kronblom ) färglitografi, signerad, numrerad 97/100, daterad -87.

61439. GUNNAR PERSSON. ( Kronblom ) färglitografi, signerad, numrerad 97/100, daterad -87.

40 x 52 cm Gunnar Persson 1933 svensk serieskapare.
Har skapat de tecknade serierna Gus och Herr Larsson
Tecknat och skrivit manus till 91:an, Flygsoldat 113 Bom,
Mest känd är han dock för Kronblom-serien som han övertog efter sin far Elov Persson.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 7 186