60963. CARL MALMSTEN. Sideboard, Statens Hantverksinstitut år 1943.
Hyllinredning bakom dörrpar. Dekor av inläggningar i olika träslag av hantverksattribut samt sjövy. Signerad CM och daterad SHI 1943 samt brännmärkt CM. Längd 151, bredd 41, höjd 83 cm.
Proveniens: Statens Hantverksinstitut.