60014. MATSERVIS, 52 delar, flintgods, "Vinranka", Arthur Percy, Gefle Porslinsfabrik.
16 flata tallrikar, diameter 25 cm.
12 djupa tallrikar, diameter 25 cm.
12 assietter, diameter 21,5 cm.
6 assietter, diameter 16 cm.
såsskål
uppläggningsfat, längd 28 cm.
uppläggningsskålar, längd 23cm.
mindre skål.
Slitage, naggar, missfärgningar, krackelyrer. Delarna är i varierande skick.