MATSERVIS, 52 delar, flintgods, "Vinranka", Arthur Percy, Gefle Porslinsfabrik.

60014. MATSERVIS, 52 delar, flintgods, "Vinranka", Arthur Percy, Gefle Porslinsfabrik.

16 flata tallrikar, diameter 25 cm.
12 djupa tallrikar, diameter 25 cm.
12 assietter, diameter 21,5 cm.
6 assietter, diameter 16 cm.
såsskål
uppläggningsfat, längd 28 cm.
uppläggningsskålar, längd 23cm.
mindre skål.

Slitage, naggar, missfärgningar, krackelyrer. Delarna är i varierande skick.

Gör en kostnadsfri värdering!

6 assietter, diameter 16 cm.
såsskål
uppläggningsfat, längd 28 cm.
mindre skål.

Antal besök: 1 318