Mahogny, reliefdekorerad front, underskåpet inrett med låda och hylllplan, överskåpet inrett med fyra lådor och hyllplan. Skyltmärkt Nordiska Kompaniet, stämpelmärkt 583-040 samt daterat maj 1955. Längd 112, bredd 48, höjd 178 cm.
Bruksslitage, repor och slagmärken.