58495. MATSERVIS, ca 56 dlr, porslin, Karlskrona, design Edward Hald, 1900-talets första hälft.
Bestående av 11 stora tallrikar, 12 förrättstallrikar, 10 assietter, 12 djupa tallrikar, 4 tekoppar med fat, 1+1+1+2 fat, tekanna, sockerskål och terrin.
Slitage och nagg, diverse skadade delar medföljer.