Teak/valnöt, profilerad nedfällbar klaff med bakomliggande fack och två lådor, tre centralt placerade lådor, två skåp med bakomliggande hyllplan. Längd 164, bredd 44, höjd 107 cm.
Bruksslitage, smärre fanerskador.