VITRINSKÅP, sk Haupt-stil, 1900-talets andra hälft.
58426. VITRINSKÅP, sk Haupt-stil, 1900-talets andra hälft.
Fanerat i jakaranda m.fl träslag, inläggningar i form av festonger och flöjtspelande putti, dekorelement och nyckelskyltar i brons nedfällbar klaff med bakomliggande lådor, vitrin inredd med tre hyllplan av glas, två dörrar på skåpets kortsidor. Längd 99, bredd 42, höjd 157 cm.
Bruksslitage,smärre repor och märken, smärre fanerskada på luckans nederdel.