ID LILJA, "Holmen brinner" olja på pannå, signerad I.D Lilja cop 1862.

56536. ID LILJA, "Holmen brinner" olja på pannå, signerad I.D Lilja cop 1862.

Motiv från storbranden på Kvarnholmen i Norrköping år 1862.
99 x 74 cm.

Tavlan som nu är till försäljning användes 1984 som omslags illustration till Björn Helmfrids bok "Norrköping brinner". Målningen är utförd på masonit och är således målad efter 1930. I Helmfrids bok står det att läsa: "Omslagsbilden visar Holmenbranden 1862 efter en oljemålning av
I Lilja från samma år.".

Bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

99 x 74 cm.

I Lilja från samma år.".

Bruksslitage.

Antal besök: 1 781