MATSERVIS, porslin, 55 delar, Uppsala Ekeby/KP Karlskrona, 1900-talets andra hälft.

55382. MATSERVIS, porslin, 55 delar, Uppsala Ekeby/KP Karlskrona, 1900-talets andra hälft.

11 Tallrikar, största bredd 25,5 cm.
11 Assietter, största bredd 23 cm.
11 Assietter, största bredd 19 cm.
12 Djupa tallrikar, största bredd 20,5 cm.
4 uppläggningsfat, längd 30 - 40 cm.
2 ovala uppläggningsfat, längd 24,5 cm
2 uppläggningsskålar
Såsskål.

Bruksslitage, enstaka nagg.

Gör en kostnadsfri värdering!

2 uppläggningsskålar
Såsskål.

Bruksslitage, enstaka nagg.

Antal besök: 8 411