BÖRS, SYSET, silver samt PORTMONÄ nysilver. 1800/1900-tal.

55347. BÖRS, SYSET, silver samt PORTMONÄ nysilver. 1800/1900-tal.

Börs, silver med blåa dekorstenar, troligen Louis Kuppenheim Tyskland, höjd ca 7 cm.
Syset i silver med sax samt fingerborg, silver, otydliga stämplar, sax längd ca 9 cm.
Portmonä, nysilver med imiterat benarbete, längd ca 7 cm.

Slitage.
Börs med ett skadat gångjärn. Ett grepp löst på sax, etui med namn. Portmonä med interiörskador, enstaka mindre avslag på imiterad dekor.

Gör en kostnadsfri värdering!

Slitage.

Antal besök: 1 736