BÖRS, SYSET, silver samt PORTMONÄ nysilver. 1800/1900-tal.
55347. BÖRS, SYSET, silver samt PORTMONÄ nysilver. 1800/1900-tal.
Börs, silver med blåa dekorstenar, troligen Louis Kuppenheim Tyskland, höjd ca 7 cm.
Syset i silver med sax samt fingerborg, silver, otydliga stämplar, sax längd ca 9 cm.
Portmonä, nysilver med imiterat benarbete, längd ca 7 cm.
Slitage.
Börs med ett skadat gångjärn. Ett grepp löst på sax, etui med namn. Portmonä med interiörskador, enstaka mindre avslag på imiterad dekor.
Slitage.