Fanerad i björk, rak form, inrede med åtta lådor bakom nedfällbar klaff, tre lådor, nyckelskyltar i mässing. Längd 104, bredd 49, höjd 140 cm. Skriven dokumentation som går tillbaka till 1841 skriven i nedersta lådan bakom klaffen.
Slitage, faner skador/resning.