TELLURIUM, gjutjärn/mässing, märkt FR. J. Berg Stockholm, omkring sekelskiftet 1900.

542146. TELLURIUM, gjutjärn/mässing, märkt FR. J. Berg Stockholm, omkring sekelskiftet 1900.

Höjd 44,5 cm.
Längd 55 cm.
Jordglob märkt Higfreud(?) 1868.
Kompasskarta märkt FR. J. Be, resterande otydligt, Stockholm.
Gjutjärn bemålat.

Slitage, jordglob med skador samt kompasskarta med skador, märkning sliten, ett kugghjul under jordglob saknas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 44,5 cm.
Längd 55 cm.
Gjutjärn bemålat.

Gästriklands Auktionskammare
Antal besök: 4 890