KAFFE-, TE- och MATSERVIS, ca 60 delar, porslin, Maria Björnbär, Rosenthal.

541505. KAFFE-, TE- och MATSERVIS, ca 60 delar, porslin, Maria Björnbär, Rosenthal.

12 djupa tallrikar, diameter ca 24 cm.
11 flata tallrikar, 24 cm.
Soppterrin med lock, längd ca 32,5 cm.
Skål, diameter ca 22,5 cm.
Skål, längd ca 25 cm.
2+1+1 skålfat, längd ca 24 - 37 cm.
Såsskål, längd 23,5 cm.
Kanna, höjd 18,5 cm.
Tekanna.
12 tekoppar med 11 fat.
12 assietter, diameter ca 21,5 cm.
5 kaffekoppar med 16 fat.

Delvis 2:a sortering. Några delar med sprickor. Nagg. Slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

11 flata tallrikar, 24 cm.
Skål, diameter ca 22,5 cm.
Skål, längd ca 25 cm.
Såsskål, längd 23,5 cm.
Kanna, höjd 18,5 cm.
Tekanna.
12 tekoppar med 11 fat.
5 kaffekoppar med 16 fat.

Antal besök: 713