LOCKSKÅL, porslin, Kina, 1700-tal.

540912. LOCKSKÅL, porslin, Kina, 1700-tal.

Proveniens: Enligt uppgift: Ostindiefararen Götheborg, keillerska bärgningen 1904-05. Höjd ca. 7 cm(exklusive sockel).

Bruksslitage. Lock med troligtvis nagglagningar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 984