JUDITH JOHANSSON. (1916-1993), "Blomsterkrans", gobelängteknik, 200 x 260 cm, signerad JJ (Judith Johansson).

539772. JUDITH JOHANSSON. (1916-1993), "Blomsterkrans", gobelängteknik, 200 x 260 cm, signerad JJ (Judith Johansson).

Spegel i blåvitt inramad av blommor i olika blå och rosa nyanser.
Mått 200 x 260 cm
Judith Johansson (1916-1993) var efter Märta Måås-Fjetterström och Barbro Nilsson Sveriges mest framgångsrika textildesigner. Hon och hennes man John grundade 1938 en textilateljé i Knäred i Halland, som alltjämt är i drift. Hennes mattor, främst i röllakansteknik i starka färger från 1950- och 1960-talen är efterfrågade.

Smutsig, fläckar. Fransar med skador, bruksslitage.

Judith Johansson (1916–1993)

Gör en kostnadsfri värdering!

Mått 200 x 260 cm

Judith Johansson (1916–1993)

Antal besök: 1 246