GLASFÖREMÅL, 1900-tal, bl.a. Nuutajärvi, Arabia, fattigmanssilver.
53922. GLASFÖREMÅL, 1900-tal, bl.a. Nuutajärvi, Arabia, fattigmanssilver.
Vaser, 2 st, fattigmanssilver, höjd ca 11-13 cm.
Flaska, Nuutajärvi, höjd ca 17 cm.
Kanna, grön glasmassa med bubblor, höjd ca 28 cm.
Ljusstakar, ett par, delvis slipade, Åfors, höjd ca 18 cm.
Minitärplunta, mossgrönt glas med 3 kronor mm.
Skador, nagg, lagningar. Vas, Nuutajärvi med graverad inskrp.