539173. KANNOR, 2 st. Glas, Reijmyre, 1950/60-tal.
Kannor/tillbringare i grön respektive röd glasmassa
Kanna, "H55", höjd 31 cm
Kanna, "K214", formgiven av Paul Kedelv, höjd 19,2 cm.
Repor på kannornas undersida samt 2 på gröna kannans sida, i övrigt ingen anmärkning.