KANNOR, 2 st. Glas, Reijmyre, 1950/60-tal.

539173. KANNOR, 2 st. Glas, Reijmyre, 1950/60-tal.

Kannor/tillbringare i grön respektive röd glasmassa
Kanna, "H55", höjd 31 cm
Kanna, "K214", formgiven av Paul Kedelv, höjd 19,2 cm.

Repor på kannornas undersida samt 2 på gröna kannans sida, i övrigt ingen anmärkning.

Gör en kostnadsfri värdering!

Kanna, "H55", höjd 31 cm

Nyköpings Auktionsverk
Antal besök: 1 168