PARTI PORSLIN och KERAMIK, 13 delar, Gustavsberg, Gefle, Rörstrand, Gabriel.

539030. PARTI PORSLIN och KERAMIK, 13 delar, Gustavsberg, Gefle, Rörstrand, Gabriel.

Vas höjd 17 cm och skål diameter 26 cm "Röd Rubin" Arthur Percy Gefle.
Blåvitt krus gustavsberg höjd 8, diameter 11,5 cm.
Lockskål Rörstrand diameter 11 cm.
Väggvas Gefle höjd 15,5 cm.
6 assietter Gabriel diameter 18,5 cm.
Stort ovalt fat längd 45 cm.
Vas stämplad AaS höjd 20 cm.
Proveniens dödsboet efter Gunnel Glingsten Lammhult.

Stort fat med krackelyr och ett nagg, en assiett med mikroskopiskt märke och en med ett nagg.

Gör en kostnadsfri värdering!

Väggvas Gefle höjd 15,5 cm.
Stort ovalt fat längd 45 cm.
Vas stämplad AaS höjd 20 cm.

Antal besök: 689