KARL HOFER. Rengöringsmedlet III.

538709. KARL HOFER. Rengöringsmedlet III.

Hofer, Karl 1878 Karlsruhe - 1955 Berlin Hofer, Karl (1878 Karlsruhe - 1955 Berlin) Renare III. Litografi på vävt papper 1922
Bilddetalj: 35 x 25,2 ram (med glas) Signerad med blyerts nere till höger. Rathenau 19. publicerad i: ”Die Schaffenden”, 3. årgång, 3. Portfölj, 1922. Upplaga: 125 torrstämpel: Die Schaffenden Blatt
56 x 48 cm med ram.

brunad, trimmad, ljusfärgning.

Gör en kostnadsfri värdering!

56 x 48 cm med ram.

Neumeister Kunstauktionshaus
Adress

Barer Straße 37
80799 München
Tyskland

Placering
Neumeister München
Antal besök: 1 749