MATSALSMÖBEL, 12 delar, barockstil, tidigt 1900-tal.

537431. MATSALSMÖBEL, 12 delar, barockstil, tidigt 1900-tal.

Ek. Bord, längd ca. 138, bredd 103, höjd 75 cm. 2 skivor á 59, 2 skivor, 59-121 cm. Stolar, 11 st, skinnklädsel. .
Proveniens, Hornstäve gård samt Regementschef i Linköping. Militärattaché i Washington, enligt uppgift ska Jackie Kennedy suttit på dem. De har också efter Washington stått på Gripsholms kavaljér flygeln.

Slitage, repor, fläckar, slagmärken. Stolar med skadad klädsel.

Nyckel/nycklar finns.

Gör en kostnadsfri värdering!

Nyckel/nycklar finns.

Antal besök: 695