Minnen berättade av 28 författare under redaktion av Ernst Malmberg. Lindblads, Uppsala 1941. 300, (1) sidor + grafiskt blad och planscher. Handbundet blått dekorerat skinnband med inre denteller och helt guldsnitt. Pappkassett.
Tryckt i 300 numrerade exemplar, försedd med en signerad originaletsning av Hjalmar Strååt, porträtt av Albert Engström.