STRÅÅT ETSNING AV ALBERT ENGSTRÖM. Mest om Albert Engström.

537343. STRÅÅT ETSNING AV ALBERT ENGSTRÖM. Mest om Albert Engström.

Minnen berättade av 28 författare under redaktion av Ernst Malmberg. Lindblads, Uppsala 1941. 300, (1) sidor + grafiskt blad och planscher. Handbundet blått dekorerat skinnband med inre denteller och helt guldsnitt. Pappkassett.
Tryckt i 300 numrerade exemplar, försedd med en signerad originaletsning av Hjalmar Strååt, porträtt av Albert Engström.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 691