537101. HUTSCHENREUTHER, CARL WERNER. äpple grå.
Carl Werner (*06.06.1895 Rudolstadt -?); kexporslin, grön bottenstämpel konstavdelning på glasyr, daterad omkring 1970, polykrom naturalistisk målning, signerad på sockeln. Mått ca. H25 x L32 x B7cm.