MATSERVIS, 61 delar, opak, Gustafsberg, 1900-talets första hälft.
535831. MATSERVIS, 61 delar, opak, Gustafsberg, 1900-talets första hälft.
14 mattallrikar, diameter ca 24 cm.
19 djupa tallrikar, diameter ca 24 cm.
9 entrétallrikar, diameter ca 21 cm.
7 mindre djupa tallrikar, diameter ca 22 cm.
6 assietter, diameter ca 18 cm.
4 uppläggningsfat, längd ca 33-40 cm.
2 skålar, längd ca 22-31 cm.
Bruksslitage. Ytskikt med slitage. Nagg förekommer.
2 skålar, längd ca 22-31 cm.