535007. BYRÅ, gustaviansk, 1700-tal, tillskriven Gustaf Foltiern. (Mästare i Stockholm 1771-1804), ej signerad.
Stenskiva av brun kalksten, fanerad, intarsia, beslag av mässing, längd ca. 86, bredd 48, höjd 83 cm.
Slitage, fanerskador. Skiva med nagg och lagning/skada på hörn. Renoverad och kompletterad.
Nycklar saknas.