534799. GOLVUR, allmoge, Bonad furu, signerad urtavla B Hane, 1800-tal.
Bonad furu, Svagt svängd form,Huven med skuren dekor.
Höjd ca 190 cm.
Bredd ca 49 cm.
Lod och pendel finnes.
Slitage, repor och smärre stötskador.
Renoverad och kompletterad.
Senare frontlucka.
Ålders/Bruksslitage.
Ej funktionstestad.