WILLIAM HOGARTH / CHARLES GRIGNION I. 'Mr Garrick in the character of Richard III', kopparstick, 1746.

534318. WILLIAM HOGARTH / CHARLES GRIGNION I. 'Mr Garrick in the character of Richard III', kopparstick, 1746.

Oramad. Plåtstorlek ca 42 x 52 cm

Bladet finns representerat i Metroplitan Museum, New York, samt Victoria & Albert Museum, London. Mr Garrick var en av 1700-talets mest framstående skådespelare.

Åldersrelaterat ytslitage. Kanter något beskurna.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 740