KARIN MOBRING. KARMSTOLAR / KARMFÅTÖLJER, ett par, skinn, "Amiral" - IKEA, 1970-tal.

534234. KARIN MOBRING. KARMSTOLAR / KARMFÅTÖLJER, ett par, skinn, "Amiral" - IKEA, 1970-tal.

Modellen formgiven 1969, designer Karin Mobring.
Stommar i 22 mm kromade metallrör.
Armledare, sitsar och ryggar i brunt oxskinn.
Höjd 71 cm, bredd 65 cm.

Fläckar och slitage.
En armledare defekt, sömmen gått upp.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 71 cm, bredd 65 cm.

Fläckar och slitage.

Leiflers Auktionshus
Antal besök: 1 995