KARIN MOBRING. KARMSTOLAR / KARMFÅTÖLJER, ett par, skinn, "Amiral" - IKEA, 1970-tal.
534234. KARIN MOBRING. KARMSTOLAR / KARMFÅTÖLJER, ett par, skinn, "Amiral" - IKEA, 1970-tal.
Modellen formgiven 1969, designer Karin Mobring.
Stommar i 22 mm kromade metallrör.
Armledare, sitsar och ryggar i brunt oxskinn.
Höjd 71 cm, bredd 65 cm.
Fläckar och slitage.
En armledare defekt, sömmen gått upp.
Höjd 71 cm, bredd 65 cm.
Fläckar och slitage.