TESERVIS, fajans, 10 delar "Pagod" Allan Ebeling, Bo Fajans, Gefle, 1900-talets första hälft.

534225. TESERVIS, fajans, 10 delar "Pagod" Allan Ebeling, Bo Fajans, Gefle, 1900-talets första hälft.

Bricka, längd 43 cm.
Kanna, höjd 14 cm.
Tekanna med tesil, handtag i rotting, längd 21 cm.
Sockerskål med lock, höjd 13 cm.
Tekopp, höjd 6,5 cm. 5 st fat, diameter 15 cm.

Visades första gången på Bygge och Bo-utställningen 1926.
Serien var i produktion 1925 - 1941.

Nagg. Kanna med spricka.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bricka, längd 43 cm.
Kanna, höjd 14 cm.

Nagg. Kanna med spricka.

Antal besök: 4 245