15 band "Djurens värld" av Bertil Hanström 1972.
2 band "Våra svenska fåglar i färg" av Gustaf Rudebeck.
3 "Tusen och en natt" halvfranska band.
"Kvinnans egen läkarbok" 1950 halvfranskt band.
"Bilmotorer och motorbränslen" Nils Gustafsson 1944 halvfranskt band.
"Hundboken" del I och II av SKK 1957 halvfranska band.
"Bruno Liljefors" Dr K E Russow 1929 helfranskt band.
"Skåneboken" 1977.
"Vadsbro Härad" Claes Astin 1992.
Proveniens dödsboet efter Gunnel Glingsten Lammhult.
Obetydligt slitage, ett par skinnryggar med fläckar, repor.
"Skåneboken" 1977.