533728. MEDALJ, finsilver, Kauko Kalervo Räsänen för Sporrong AB, Solna, 1972, vikt 292,68 gram.
Tvådelad medalj med reliefdekor av människor.
Med text på en del av medaljen: United Nations conference on the human environment 5.-16.6.1972.
Andra delen: Only one earth, En enda värld samt signerad Kauko Räsänen 1972.
Diameter 50 mm.
Stämplad Sporr, Solna, 1972, 999S.
Slitage.