FAT 2 st, ASSIETTER, 2 st samt KOPP med LOCK, porslin, Kina, 1800/1900-tal.

533692. FAT 2 st, ASSIETTER, 2 st samt KOPP med LOCK, porslin, Kina, 1800/1900-tal.

Faten samt koppen från Keillerska servisen. Assietterna med Guanxus märke. Dekor av drake i gröna emaljfärger samt dekor i underglasyrblått och emaljfärger av flodlandskap. Diameter 10-25 cm.

Smärre nagg samt skärva borta. Slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 628