VÄSKA, BÖRS mm, 4 delar, 1800- och 1900-tal.

533681. VÄSKA, BÖRS mm, 4 delar, 1800- och 1900-tal.

Aftonväska, virkad utsida med pärlbroderier. 1930-/1940-tal.

Myntbörs, virkad och broderad med silvertråd och pärlor. 1800-talets andra hälft.

Bygel för handväska, metall, med rest av lila taft. 1800-talets sista kvartal.

Krok och bygel för kjolväska (väska till folkdräkt; kjolsäck, lomma etc.) alternativt sybehör och-/eller nycklar.

Aftonväska något smutsad och med lossad virkning.

Börs, påse lossad från bygel, skada i virkning.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 818