Aftonväska, virkad utsida med pärlbroderier. 1930-/1940-tal.
Myntbörs, virkad och broderad med silvertråd och pärlor. 1800-talets andra hälft.
Bygel för handväska, metall, med rest av lila taft. 1800-talets sista kvartal.
Krok och bygel för kjolväska (väska till folkdräkt; kjolsäck, lomma etc.) alternativt sybehör och-/eller nycklar.
Aftonväska något smutsad och med lossad virkning.
Börs, påse lossad från bygel, skada i virkning.