532991. MINIATYRUR / VÄCKARUR, Bueche Girod, Bienne (Switzerland), alarmfunktion, 1900-tal.
Förgylld. Mekaniskt, diameter ca. 33 mm.
Avger härligt ljud / melodi. Fungerade vid katalogiseringstillfället. Ingen funktionsgaranti lämnas. Bruksslitage. Krackelyr.