531054. RÖLAKAN, "Flickorna i fönstret", 151 x 250 cm, osignerad, troligtvis Edna Martin, Svensk hemslöjd, 1900-talets mitt.
Mått 151 x 250 cm.
Denna Rölakan matta var ett andra pris på Lottalotteriet 1952 i trakten av Sundsvall.
Fläckar, fransar skadade samt smutsiga, bruksslitage.