Kakburk 3 våningar "Triett" J-H Fabriken Sävsjö höjd 24 cm.
Kakburk med fönster Mazetti 22 x 22 cm, höjd 12 cm.
Emaljerad bunke diameter 28,5 cm.
Papperskorg höjd 27 cm samt 4 omärkta burkar.
Proveniens dödsboet efter Gunnel Glingsten Lammhult.
Papperskorg med rost invändigt, Triett samt större burk med slitage, i övrigt bruksslitage.