BURK med lock, litograferad bleckplåt. Märkt Örebro bleckemballagefabrik. Sekelskifte 1800/1900.

529953. BURK med lock, litograferad bleckplåt. Märkt Örebro bleckemballagefabrik. Sekelskifte 1800/1900.

Kakburk Örebro Kex i form av sexhörnigt, ottomanskt rökbord. Invändigt märkt Utskottskex. Höjd 52,5, diameter 54 cm.

Slitage, ställvis hårt.
Rost.
Lagningar.
Bruksskick.

Gör en kostnadsfri värdering!

Slitage, ställvis hårt.
Rost.
Lagningar.
Bruksskick.

Antal besök: 480