Ek. Höjd 107 cm, bredd 170 cm, djup 57 cm.
Proveniens, Hornstäve gård samt Regementschef i Linköping. Militärattaché i Washington, enligt uppgift ska Jackie Kennedy suttit på dem. De har också efter Washington stått på Gripsholms kavaljér flygeln.
Slitage. Fläckar på skivan.
Slitage. Fläckar på skivan.