Golvlampa i mässing. En ljuspunkt, svängd ljusarm. Höjd 132 cm. Etikettmärkt Nya ÖIA typ G 126.
Bruksskick. El ej funktionstestad. Skärm med små skador. Metall med färgskiftningar.