EDNA MARTIN. TILLSKRIVEN. DRAPERIE, vävnad, 133 x 210 cm, 1900-talet.

528992. EDNA MARTIN. TILLSKRIVEN. DRAPERIE, vävnad, 133 x 210 cm, 1900-talet.

Astrid Edna Elvira Martin, född Johansson den 17 december 1908 i Gamlestads församling, Göteborg, död 2003 i Upplands Väsby, var en svensk textilkonstnär, utbildad vid Slöjdföreningens skola i Göteborg.
Detta draperie gavs i gåva från textilkonstnärinnan till nuvarande ägare.
Det fanns med en liknande på Kungsholms premiärtur till Amerika. (Enligt säljaren).

Bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bruksslitage.

Gästriklands Auktionskammare
Antal besök: 1 255