VERKTYG, 12 delar, främst yxor och knivar, ca. 1800-/1900-tal.

528895. VERKTYG, 12 delar, främst yxor och knivar, ca. 1800-/1900-tal.

Yxor, 7 st, bl.a. skarvyxa och tjäckelyxa.
Längsta längd, inklusive skaft, 120 cm.

Varierande bruks- och åldersslitage. Merparten med kraftig korrosion.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 952